Obecne wyzwania i możliwości w zakresie energii odnawialnej na wewnętrznym europejskim rynku energii cz.II energia odnawialnaM. Bansdorf: Polityka energetyczna powinna wiązać systemy duże i małe oraz poszczególne rodzaje energii. Ryzykowne byłoby stawianie na tylko jedną z opcji.

R. Helmer: Przedstawiona polityka nie jest skuteczna. Jeżeli Europa ma osiągnąć cele emisji – trzeba skupić się na tańszych niezawodnych rozwiązaniach – czyli na gazie i energii jądrowej. Energia odnawialna, która jest dopiero w zalążku, jest droga. W samej Francji branża metalurgiczna straciła 900 miejsc pracy ze względu na zwiększające się koszty energii. W USA jest tani gaz, w Indiach i Chinach tani węgiel – w tej sytuacji nie może być mowy o konkurencyjności Europy. Odnawialne źródła nie ograniczają używania źródeł konwencjonalnych, nie obniżają emisji, czyli nie osiągają swoich celów. Energie słońca i wiatru nie są przewidywalne i muszą być wspierane przez gaz i energie jądrową, które stają się nieefektywne w takim układzie. W USA przy dużo łagodniejszych regulacjach emisje zmniejszane są dużo szybciej i lepiej. Wszystko to dzięki taniemu gazowi. To pozwala rynkowi działać efektywniej.

A. Gierek: Ścierają się dwie szkoły. Jedna to wyznawcy teorii Jeremiego Rifkina – doradcy Komisji, drudzy to Ci którzy nie chcą odstąpić od XIX i XX-wiecznego modelu. Prawda leży po środku. Trzeba opracować mapę źródeł i potencjału energetycznego w Europie. Nie rozkłada się to równomiernie – jak chcieliby niektórzy. Nie można przez to wszystkich traktować jednakowo. Potrzebny jest trzeci – realistyczny model energetyczny w Europie.